REGULAMIN ORGANIZACYJNY ZDROWIE PRO CENTRUM MEDYCZNE SP. Z O. O.
1. Postanowienia ogólne
- Regulamin organizacyjny został ustalony na podstawie art. 24 w zw. z art. 23 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 633, ze zm.).
- Regulamin określa sposób i warunki udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmiot leczniczy działający pod firmą Zdrowie Pro Centrum Medyczne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością siedzibą przy ul. Patriotów 96/39, 04-844 w Warszawie, (dalej jako „Gabinet”)
- Regulamin obowiązuje wszystkich pracowników Gabinetu, a także osoby wykonujące świadczenia zdrowotne na rzecz Gabinetu na podstawie umów cywilnoprawnych, pacjentów Gabinetu.
- Wszelkie prawa do Serwisu, w tym do domeny internetowej, strony internetowej Serwisu, a także do wzorców, formularzy, logotypów zamieszczanych w Serwisie przysługują Usługodawcy a korzystanie z nich może następować wyłącznie w sposób określony i zgodny z Regulaminem oraz za uprzednią zgodą Usługodawcy wyrażoną na piśmie.
- Do korzystania z Serwisu niezbędne jest posiadanie komputera lub innego urządzenia umożliwiającego korzystanie z sieci Internet przy wykorzystaniu jednej ze standardowych przeglądarek internetowych, w tym w szczególności Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Safari lub Opera, posiadających możliwość zapisu plików cookies oraz zapewniających obsługę skryptu Java.
- Informacje zawarte na stronie internetowej Serwisu, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego, a jedynie zaproszenie Pacjentów do składania ofert zawarcia Umowy. Złożenie Zamówienia przez Pacjenta jest równoznaczne ze złożeniem przez Pacjenta oferty zawarcia Umowy.
2. Cele i zadania
- Celem działalności Gabinetu jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w formie teleporad z zakresu kardiochirurgii, urologii i urologii dziecięcej, chirurgii dziecięcej, neurologii, ortopedii, chorób wewnętrznych, seksuologii, psychologii a także promocji zdrowia i prowadzenie edukacji zdrowotnej.
- Zadaniami Gabinetu są:
- udzielanie świadczeń zdrowotnych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, poszanowaniem praw pacjenta, a także zgodnie z zasadami etyki oraz powszechnie obowiązującymi przepisami prawa;
- promocja zdrowia oraz edukacja zdrowotna pacjentów;
- wykonywanie innych zadań Gabinetu w zakresie wynikającym z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
3. Struktura organizacyjna
- Gabinet wykonuje działalność leczniczą za pomocą zakładu leczniczego pod nazwą Zdrowie Pro Centrum Medyczne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
- W ramach zakładu leczniczego, o którym mowa w ust. 1, funkcjonują:
jednostka organizacyjna – Zdrowie Pro Centrum Medyczne „telemedycyna”.
4. Rodzaj i zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych
- Gabinet prowadzi działalność leczniczą w rodzaju ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych telemedycznych.
- Gabinet udziela ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych z zakresu kardiochirurgii, urologii, urologii dziecięcej, chirurgii dziecięcej, neurologii, ortopedii, chorób wewnętrznych, seksuologii, psychologii obejmujących:
- udzielanie telekonsultacji lekarskich;
- wydawanie orzeczeń i zaświadczeń dotyczących stanu zdrowia pacjentów;
- wystawianie recept;
- promocja zdrowia i edukacja zdrowotna pacjentów.
5. Miejsce i przebieg udzielania świadczeń zdrowotnych
- Świadczenia zdrowotne są udzielane zdalnie w formie teleporad przez zakład leczniczy Zdrowie Pro Centrum Medyczne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą przy ul. Patriotów 96/39, 04-844 Warszawa.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są całodobowo, zależnie od grafiku lekarzy. Przyjęcia pacjentów odbywają się 7 dni w tygodniu w terminach uzgodnionych z pacjentem lub jego przedstawicielem ustawowym w sposób określony w ust. 3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Kierownik może podjąć decyzję o przyjęciu pacjenta w innych godzinach, po uprzednim uzgodnieniu terminu przyjęcia z pacjentem lub jego przedstawicielem ustawowym lub faktycznym.
- Rejestracja pacjentów odbywa się za pomocą platform internetowych. Przed każdą wizytą pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy obowiązany jest okazać dowód tożsamość celem weryfikacji.
- Płatność za udzielone świadczenia następuje z góry przed udzieleniem świadczenia, zgodnie z obowiązującą ceną za daną usługę. W przypadku, gdy w trakcie udzielania świadczenia powstanie konieczność udzielenia świadczeń dodatkowych, pacjent zostanie poinformowany o takiej konieczności, jak również o wysokości kosztów udzielenia świadczeń dodatkowych. Zapłata za świadczenia dodatkowe następuje po ich udzieleniu, nie później jednak niż w dniu wizyty.
- Gabinet akceptuje następujące formy płatności:
- przelew bankowy;
- BLIK;
- karta kredytowa/płatnicza.
- Przed przystąpieniem do udzielania świadczeń Pacjent zobowiązany jest udzielić personelowi udzielającemu świadczeń wszelkich informacji i wyjaśnień, jakie będą niezbędne dla zapewnienia należytej realizacji świadczeń zdrowotnych, w tym w szczególności okazać posiadaną dokumentację medyczną wraz z wynikami badań podać swoje dane osobowe w zakresie niezbędnym do weryfikacji tożsamości oraz uzasadnionym zakresem udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem dokumentacji medycznej.
- Warunkami udzielenia świadczeń zdrowotnych są:
- rejestracja wizyty zgodnie z postanowieniami Regulaminu,
- dokonanie zapłaty za świadczenia przed wizytą,
- wyrażenie przez Pacjenta świadomej zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych,
- udzielenie przez Pacjenta informacji, o których mowa w ust. 6;
- pozytywna kwalifikacja Pacjenta;
- pozytywna weryfikacja tożsamości Pacjenta.
6. Dostępność świadczeń zdrowotnych
- Gabinet organizuje świadczenia zdrowotne w sposób zapewniający pacjentom możliwie najlepszą dostępność i najdogodniejszą formę korzystania ze świadczeń.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są pacjentom odpłatnie, w oparciu o obowiązującą cenę w dniu rejestracji na wizytę za pomocą strony zdrowiepro.com oraz platform MEDFILE, HaloDoctor.
- Gabinet zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia Pacjenta lub zaprzestania dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych w następujących przypadkach:
- jeżeli stan zdrowia Pacjenta nie pozwala na udzielenie mu świadczeń zdrowotnych w formie teleporady ( dotyczy to szczególnie wystawiania recept na leki psychoaktywne, psychotropowe)
- w przypadku niespełnienia warunków określonych w § 5 ust. 7;
- w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów;
- w przypadku naruszenia przez pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub inne osoby towarzyszące pacjentowi obowiązków oraz zakazów określonych w § 10 ust. 4 Regulaminu. Decyzję w tej sprawie podejmuje Kierownik lub jego zastępca albo inna osoba upoważniona przez Kierownika;
- w innych przypadkach, gdy udzielenie świadczeń zdrowotnych jest niemożliwe z przyczyn niezależnych od Gabinetu.
7. Odwołanie lub zmiana terminu wizyty
- Odwołanie wizyty w zarezerwowanym terminie możliwe jest najpóźniej 24 h przed tym terminem. W przypadku braku stawiennictwa na umówionej wizycie i braku odwołania we wskazanym terminie, uiszczona przedpłata nie podlega zwrotowi.
- Odwołanie zarezerwowanego terminu wizyty jest możliwe przez wysłanie wiadomości e-mail na adres: kontakt@zdrowiepro.com Gabinetu podany w Regulaminie. Gabinet nie przewiduje innej możliwości odwołania rezerwacji.
- Brak stawiennictwa na umówionej wizycie lub brak odwołania we wskazanym terminie skutkuje przepadkiem przedpłaty. Przedpłata nie podlega zwrotowi niezależnie od przyczyny.
- Spóźnienie się Pacjenta na zarezerwowany termin wizyty w przypadku jej odbycia skutkuje jej skróceniem o czas spóźnienia, przy czym opłata pozostaje bez zmian. W razie spóźnienia przekraczającego połowę planowanego czasu trwania wizyty Gabinet uprawniony jest do anulowania rezerwacji terminu wizyty, co skutkuje przepadkiem przedpłaty. Przedpłata nie podlega zwrotowi niezależnie od przyczyny spóźnienia.
- Gabinet zastrzega sobie prawo do odwołania zarezerwowanego terminu wizyty najpóźniej na godzinę przed terminem. W razie odwołania Gabinet zaproponuje Pacjentowi nowy termin wizyty. W przypadku braku akceptacji nowego terminu wizyty lub niezaproponowania go Gabinet zwróci Pacjentowi całość uiszczonej przedpłaty.
- Gabinet dokona zwrotu przedpłaty w terminie 7 dni od dnia odwołania zarezerwowanego terminu wizyty zgodnie z Regulaminem.
8. Jakość świadczeń zdrowotnych
- Świadczenia zdrowotne w Gabinecie są wykonywane przez personel posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia określone w odrębnych przepisach.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są pacjentom z należytą starannością, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, poszanowaniem praw pacjenta oraz w warunkach odpowiadających obowiązującym w tym zakresie wymaganiom fachowym i sanitarnym.
- Osoby udzielające pacjentom świadczeń zdrowotnych kierują się zasadami etyki zawodowej określonymi przez właściwe samorządy zawodów medycznych.
9. Dokumentacja medyczna
- Gabinet prowadzi, przechowuje i udostępnia dokumentację medyczną na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz przepisach wykonawczych.
- Gabinet zapewnia ochronę danych osobowych zawartych w dokumentacji medycznej. Dokumentacja medyczna przechowywana jest przez okres przewidziany w przepisach prawa powszechnie obowiązującego.
- Gabinet udostępnia dokumentację medyczną:
- do wglądu;
- przez sporządzenie jej kopii, odpisu, wyciągu lub wydruku;
- przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku, gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta;
- za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;
- na informatycznym nośniku danych.
- Dokumentacja medyczna prowadzona w formie papierowej może być udostępniona poprzez sporządzenie skanu i przekazanie w sposób określony w ust. 3 pkt 4 i 5, na żądanie pacjenta lub innych uprawnionych organów lub podmiotów.
- Za udostępnienie dokumentacji medycznej Gabinet pobiera opłaty w wysokości określonej w cenniku stanowiącym załącznik nr 1 do Regulaminu.
10. Prawa i obowiązki pacjenta
- Świadczenia zdrowotne udzielane są z poszanowaniem praw pacjenta określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a także w przepisach odrębnych.
- Pacjent, którego prawa zostały naruszone w trakcie korzystania ze świadczeń zdrowotnych ma prawo do złożenia ustnej lub pisemnej skargi do Kierownika lub osoby go zastępującej.
- Informacja o prawach pacjenta udostępniona jest pacjentom na stronie internetowej gabinetu.
- Pacjent ma obowiązek:
- przestrzegania postanowień Regulaminu;
- przestrzegania zasad higieny osobistej;
- przestrzegania praw innych pacjentów;
- szanowania mienia Gabinetu.
11 Kierownictwo Gabinetu
- Działalnością Gabinetu, kieruje kierownik Gabinetu („Kierownik”).
- Kierownik prowadzi sprawy Gabinetu i reprezentuje go na zewnątrz oraz realizuje inne obowiązki wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
- Kierownik może powołać zastępców do kierowania poszczególnymi jednostkami lub komórkami organizacyjnymi lub kierowania sprawami określonego rodzaju. W tym celu Kierownik może w szczególności udzielać swoim zastępcom niezbędnych pełnomocnictw lub upoważnień.
- Kierownik może powierzyć wyznaczonej osobie obowiązek nadzoru w zakresie prawidłowości i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, koordynacji pracy personelu medycznego zatrudnionego lub współpracującego z Gabinetem oraz nadzoru nad prawidłowością prowadzenia dokumentacji medycznej (kierownik medyczny).
12. Warunki współpracy z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczy
- W celu zapewnienia prawidłowości oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, Gabinet współdziała z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, udzielającymi świadczeń zdrowotnych na rzecz tych pacjentów, a także z przedstawicielami innych zawodów medycznych.
- Współpraca odbywa się na zasadach określonych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa oraz z poszanowaniem praw pacjenta. Szczegółowe zasady współpracy mogą zostać określone w odrębnych umowach.
13. Zgłaszanie reklamacji
- Pacjent, jego przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona ma prawo złożyć reklamację dotyczącą:
- jakości udzielonych świadczeń zdrowotnych,
- organizacji pracy placówki,
- warunków udzielania świadczeń lub obsługi administracyjnej pacjenta,
- innych aspektów działalności Zdrowie Pro Centrum Medyczne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Patriotów 96/39, 04-844 Warszawa, NIP: 9522267310, REGON: 541109525, KRS: 0001159475.
- Reklamacje należy składać wyłącznie w formie elektronicznej, przesyłając je na adres e-mail: kontakt@zdrowiepro.com
- Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko pacjenta,
- opis okoliczności będących podstawą reklamacji (w tym datę i miejsce zdarzenia),
- dane kontaktowe umożliwiające udzielenie odpowiedzi,
- jeżeli reklamacja składana jest przez osobę trzecią – stosowne upoważnienie.
- Pacjent może złożyć Reklamację/Skargę w dowolnym momencie (z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów, w tym w zakresie przedawnienia roszczeń/wygaśnięcia uprawnień), przy czym zaleca się złożenie jej niezwłocznie po stwierdzeniu nieprawidłowości lub po udzieleniu Usługi Medycznej/Świadczenia Zdrowotnego, którego dotyczy Reklamacja/Skarga.
14. Rozpatrywanie reklamacji
- Reklamacje rozpatrywane są niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni roboczych od daty ich otrzymania. W przypadkach wymagających dodatkowych ustaleń termin ten może zostać przedłużony, o czym pacjent zostanie poinformowany.
- W toku rozpatrywania reklamacji placówka może zwrócić się do pacjenta z prośbą o uzupełnienie brakujących informacji; do momentu ich uzyskania termin rozpatrzenia reklamacji ulega zawieszeniu.
- O wyniku rozpatrzenia reklamacji pacjent zostanie poinformowany w formie elektronicznej, na adres, z którego nadesłano zgłoszenie, chyba że wskazano inny preferowany sposób kontaktu.
15. Podstawa prawna
Niniejsze zasady zgłaszania i rozpatrywania reklamacji zostały opracowane zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2024 r., poz. 581 z późn. zm.).
16. Postanowienia końcowe
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 05.05.2025r.
- W sprawach nieuregulowanych w regulaminie zastosowanie mają przepisy prawa powszechnie obowiązującego, w tym w szczególności ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, akty wykonawcze do tych ustaw.
Zał. Nr 1 do regulaminu organizacyjnego
OPŁATY ZA UDOSTĘPNIENIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
l.p. | forma udostępnienia | wysokość opłaty
(brutto) |
1. | Pierwsze udostępnienie w żądanym zakresie kopia/wydruk/wyciąg/odpis/informatyczny nośnik danych | BEZ OPŁAT |